![]() |
Willy Ustad hadde lyst til å skrive, men ingen planer om å bli forfatter. Da han etter lang tid prøvde seg, gikk det fort. På 13 år har han skrevet over 60 bøker. |
|

Willy Ustad vokste opp med fosterforeldre. Som fosterbarn på 50-tallet ble han sett på som mindre verdt av samfunnet. Barneårene var harde. Da han var17 år gikk han inn i militæret og ble der i tretten år. Siden jobbet han som metallarbeider og tillitsvalgt ved verftet Aker Verdal. I jobbene ble han kjent med alle mulige mennesker. Han så dem i hverdagen, i sorg og i glede. Menneskekunnskapen han har opparbeidet seg har han hatt god bruk for som forfatter. Etter han begynte å skrive, har han levd av det.
Ustads største serie, ”Fire søsken”, er på 42 bind. Serien starter idet 2. verdenskrig tar slutt. Handlingen er lagt til Trøndelag hvor fire søsken bor. Den første boken tar for seg behandlingen av tyskertøsene etter krigen. Videre skriver han om kommunistforfølgelser, kampen rundt fagforeningene, industri og økonomiske spekulasjoner og overnaturlige hendelser. Ustad bruker mye tid på research. Uttallige mil har han kjørt, han har snakket med hundrevis av mennesker og lett i arkiv. Alt for å finne ut hvordan det virkelig har vært for folk i etterkrigstidens Norge. Pinlige og grusomme ting er blitt avslørt gjennom bøkene hans.
Ustad har også skrevet andre typer bøker, bl.a. ungdomsserien ”Ukjente makter”. I seks bøker fortelles historien om en gruppe mennesker som tar opp kampen med sterke makter som står i forbindelse med utenomjordiske vesen. En glemsel hviler over en by i Trøndelag. Elva deler byen i to. Byens sentrum har umerkelig flyttet seg over elva. Vanlige folk husker ikke lenger at de en gang bodde på den andre siden av elva. Den glemte bydelen skjuler seg bak gjerder, busker og trær. Hovedpersonen i serien, en gutt, forviller seg inn i den glemte bydelen. Husene er grå, falleferdige og forlatt. Det minner om en spøkelsesby. Gutten finner en gammel dagbok som forteller han om mystiske hendelser i byen. Det mørkner og gutten vil tilbake over broa og hjem. Men idet han nærmer seg broa, forsvinner den. Veiene går i ring og bydelen forvandles til en labyrint hvor gutten er fanget. Gutten fortviler i sin kamp for å komme seg vekk. De utenomjordiske oppdager han. Et sterkt lys med anelsen av en skikkelse sperrer veien. En gruppe mennesker som kaller seg Vokterne, redder gutten.
Gutten blir en del av Vokterne. Vokterne har ikke glemt den nå skjulte bydelen. De møtes på Kafè Skummel og diskuterer sine teorier. Det eneste de er sikre på er at det finnes krefter som er livsfarlige. Vokterne observerer bydelen og undersøker alt som virker mistenkelig. Jakten på den skjulte sannhet begynner. Mysteriet de skal avsløre viser seg å være mer omfattende og farligere enn de kunne tenkt seg. I sin jakt på sannheten, møter de aliens og onde, mektige mennesker. ”Ukjente makter” inneholder unaturlige hendelser, og gjennom romvesnene innføres vitenskap og teknologi som er fremmed for menneskene. Slik kan bøkene minne om fantasy og science-fiction. Ustad sier selv at serien står i en ”X-files-tradisjon”. X-files var en populær tv-serie, hvor etterforskere løste hemmeligstemplede mysterier. Selv om “Ukjente makter” først og fremst er en spenningsserie, tar den opp tema som genteknologi og maktmisbruk. Det kan være spennende å se nærmere på hvilke tema Ustad tar
opp.
Akkurat som Vokterne, ser Willy Ustad ting som mange folk ikke ser. Mye blir dysset ned, men Ustad gir ikke opp før han har funnet sannheten. Gjennom sine mange samtaler har han fått innblikk i en skjult verden. Deler av vår historie er hemmeligholdt og UFOer er blitt observert. Alt er slettes ikke slik det ser ut, og dette engasjerer Willy Ustad.
![]() |
Vet du at
|
|
Les av Willy Ustad |




